Divoká Gruzie
Tato země není moc vhodná pro rozmazlence a snoby. Gruzíni totiž ještě stále nestihli natahat do své vlasti západní nesmysly a jejich mravy. Takže nečekejte věci obvyklé ve velkoměstech a už vůbec ne zástupy lidí a turistů. To tu rozhodně není.
Pokud chcete do hor, volte Kavkaz. Je zde mnoho způsobů, jak se vyžít. Zde bohužel i ten nejhorší, možnost plundrovat přírodu čtyřkolkami. Tohle jediné zde je spíše na škodu nežli k užitku, ale k turistice to patří a nelze proti tomu nic dělat. Ale jinak si zde můžete vypůjčit koně, nebo šlapat jen tak, pěšky.
Pokud rádi přece jen moře, tak to také lze. Přístavní město Batumi je vyhlášený turistický resort přímo na břehu Černého moře. Jsou zde luxusní hotely, a další a další vymoženosti moderního světa. Ovšem jen zde, mimo resort je opět ta správná divočina.
Kdo chce zažít husí kůži, jistě neopomene navštívit městečko Gori. Nalézá se v regionu Šida Kartli. Je zde muzeum a rodiště největšího vraha v dějinách lidstva. Ano je to Stalin. Pokud vás tento muž neláká, tak můžete navštívit třeba pevnost. U ní můžete vzpomenout na událost, když, když bylo město Gori v srpnu 2008 terčem útoku ruských vojenských letadel, během kterého byly bombardovány vojenské i civilní objekty. 26. srpna byly Ruskou federací uznány samostatné státy Jižní Osetie a Abcházie, takže již snad žádné nebezpečí nehrozí.
Lidi, které zde potkáte jsou převážně Gruzíni, ale také Azerové, Arméni a Oseti. Jsou pravoslavní, ale i katolíci. Kolují také zprávy, že v horách žijí lidé, kteří vyznávají džvarismus. Hlavně tedy na Velkém Kavkaze v severovýchodní Gruzii, od oblasti pod horou Kazbek do Thušska až ke hranici s Čečenskem a Dagestánem. Nejvíce džvaristických živých tradic je v Chevsursku a Pšavsku.
Všechny tyto oblasti si zkuste procestovat. Přidejte ještě Rabati. O kus dál na východ zajděte k opravdu nevšednímu klášteru. Je to komplex místností vytesaný do skály ve dvanáctém století. Hezkou cestu.