Asijská poptávka po ropě prudce stoupá
Cena černého zlata vzrostla od ledna až o 20 % na 80 dolarů za barel ropy Brent, což je úroveň z roku 2014. Index amerického dolaru (DXY), ve kterém probíhá obchod s ropou, rovněž silně posiluje, a tím rostou obavy, že ekonomiky utrpí ztráty, a to především na asijském kontinentu, závislém na dovozu. Rostoucí náklady by mohly mít inflační efekt, který uškodí jak spotřebitelům, tak společnostem. "Asie je nejvíce ohrožena růstem cen ropy," varovala tento měsíc kanadská investiční banka RBC Capital Markets, když ceny ropy dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu 2014.
Podle dostupných údajů spotřebovává asijsko-tichomořský průmysl více než 35 % ze 100 milionů barelů ropy, které svět každý den využije, přičemž celosvětový podíl regionu na spotřebě stále stoupá. Asie je také regionem produkujícím nejmenší množství ropy na světě. Představuje méně než 10 % celosvětové produkce.
Inflace a rostoucí náklady
Americká banka Morgan Stanley tento týden uvedla, že spotřeba nafty přispívá 10-20 % na hotovostní náklady horníků, zatímco ropa přispívá od 4 do 50 % na náklady na výrobu elektrické energie v závislosti na palivové směsi dané společnosti nebo země. Stoupající cena ropy proto posunuje celou křivku nákladů.
Zdaleka největším dovozcem ropy v Asii a zároveň na světě je Čína, jež v dubnu poptávala 9,6 milionů barelů denně. To je téměř 10 % celosvětové spotřeby. Při současných cenách činí celková hodnota ropy dovážené do Číny 768 milionů dolarů denně, 23 miliard dolarů za měsíc a neuvěřitelných 280 miliard dolarů za rok.
Ostatní asijské země jsou ještě více vystaveny rostoucím cenám ropy. Největší škody budou způsobeny zemím, jako Indie a Vietnam, které nejenže se silně spoléhají na dovoz, ale kde národní bohatství ještě není dostatečně velké, aby absorbovalo náhlé zvýšení nákladů na pohonné hmoty.